BULDose е първата българска система за администриране на дозата (dose management system, DMS), разработена в рамките национален проект BUL9026 към Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) – Повишаване на националния капацитет за осигуряване на радиационна защита на пациенти, подложени на високодозови медицински образни изследвания и процедури. Целта на BULDose е да улесни процеса на администриране на дозата на пациентите, осигуряването на качеството и оптимизацията в областта на образната диагностика в медицината.
Системата дава възможност за автоматично наблюдение на всички радиологични изследвания в дадено отделение, клиника или лечебно заведение. Позволява автоматично събиране на данните и улеснява обработването им по отношение на параметрите свързани с дозата, демографските данни на пациента и други видове данни. Системите за администриране (управление) на дозите се считат за основен инструмент за осигуряване на съответствие с нормативните изисквания и за подобряване на ефективността на програмите за осигуряване на качеството.
Софтуерът е част от пакета SC PACS.

BULDose е уеб-базирано приложение, предназначено за:

  • Регистриране, записване и проследяване на облъчването на пациентите при медицински изследвания с използването на методи с йонизиращо лъчение.
  • Ежедневно наблюдение на облъчването на пациентите, качеството на клиничните образи, честотата на провеждане на изследванията и натовареността на отделенията и лечебните заведения.
  • Изготвяне и експорт на подробни отчети с информация за медицинското облъчване на пациентите при различни изследвания, включващи използването на йонизиращи лъчения, както и за използваните параметри на медицинското облъчване, специфични за изследването.

Софтуерът събира данни във формат Radiation Dose Structured Report (RDSR) или DICOM формат от PACS или директно от модалностите за образна диагностика. Поддържаните образни модалности са компютърна томография (КТ), интервенционални процедури под рентгенов контрол (FGI), хибридни образни модалности в нуклеарната медицина, включително PET-CT и SPECT-CT, рентгенография, скопия и мамография. Софтуерът работи като обособена болнична мрежова точка на DICOM и комуникира с други DICOM устройства, като приема комуникация, използвайки DICOM Store Service Class Provider (SCP) съответствие със стандарта DICOM 3.0.