11 ноември 2021
Финансираният от ЕС проект MC 5.01 15B Подкрепа на южноафриканските държави в областта на ядрената безопасност и предпазни мерки, управляван от ISTC, навлезе във втората си фаза. В контекста на проекта един от най-ефективните метод за обмяна на опит между международни партньори се оказаха учебните посещения на представители на участващите 16 държави от ЮАОР в страни партньори с водещи позиции в ядрената област.
Миналата година Центърът за безопасност на ядрените технологии подготви проучвателно посещение на професионалисти от участващите африкански страни в Казахстан, един от най-големите производители и износителки на уран в света. За съжаление, поради ограниченията за пътуване на COVID, трябваше да се намерят други средства за комуникация за споделяне на съответния казахстански опит. Беше разработена програма за поредица от уебинари, включваща презентации и възможност за дискусии по най-съществените теми за учебното посещение.
Първото от тези събития се състоя на 10 ноември 2021 г., с участието на водещи д-р Бауржан Ибраев, НАК Казатомпром, съветник на председателя на УС; и Даулет Байсаганов, експерт по физическа защита, Казахстан. Темата, която ще бъде разгледана, включваше: Урановата индустрия на Казахстан. Основни уранови находища (добив), методи за добив и транспорт на U3O8. Транспортни схеми.; Правителствена ядрена сигурност; режим на ядрена сигурност на Казахстан; Осигуряване на ядрена физическа сигурност при транспортиране на RM.
Членове на Управителния комитет на проекта и на Експертната работна група, както и други участници в дейностите по проекта присъстваха на уебинара, включително ръководителите на ядрените регулатори на Малави – Виктория Качимера, Зимбабве – Justice Chipuro и Замбия д-р Бостер Диърсън Сивила . Коментарите, направени от последния, съдържаха препратка към регионалния доклад на проекта SADC и препоръки, чието изработване той координира.
Всички участници в уебинара споделиха мнението, че междурегионалният обмен на опит в ядреното управление между Южна Африка и Централна Азия е взаимно полезен и полезен.