10 октомври 2019 г., Малави
Третата среща на Мрежата на ядрените регулатори на ЮАОР започна в Малави с представители на националните регулаторни институции и съответните редови министерства от Ангола, Ботсвана, Есватини, ДРК, Лесото, Мадагаскар, Мозамбик, Танзания, Замбия, Зимбабве и Коморски острови, домакинстван от Регулаторния орган за атомна енергия (AERA) в Малави. Срещата се свиква съвместно с Шестия управителен комитет на проект MC5.01 / 15B „Подкрепа на южноафриканските държави в ядрената безопасност и предпазни мерки“. Г-н Оливър Кубамбе, главен директор по управление на околната среда и изменението на климата, Министерство на природните ресурси, енергетиката и минното дело и г-жа Катрин Замалиле, помощник-директор, отдел „Политически въпроси“, Министерство на външните работи и международното сътрудничество поздравиха четиридесетте участници и подчертаха, че правителството на Малави счита ангажираността с проекта за изключително полезно, тъй като помага на страната да подготви правната си рамка и да приведе политиките си в съответствие с международните стандарти в областта на ядрената безопасност и защитни мерки. И двамата подчертаха значението на регионалното сътрудничество между южноафриканските страни членки на ЮАОР и насърчиха по-нататъшните съвместни дейности в рамките и извън обхвата на проекта. Камен Величков, SPT и DA на ISTC, благодари на обществените институции и експерти в Малави за ангажимента им да участват активно в изпълнението на проекта и похвали екипа на AERA, ръководен от изпълняващия длъжността директор г-жа Виктория Качимера. Като страна за добив и износ на уран, Малави върши своята роля в съвместните усилия за ангажиране на различни заинтересовани страни в „демистификацията на ядрената енергия“.
Основната цел на съвместната среща в Малави е да се направи преглед на дейностите по проект MC5.01 / 15B и да се обсъдят най-добрите и най-ефикасни начини за разширяване на дейността му през 2020 г. чрез включване на страните членки на SADC. Основната реч изнесе д-р Дейвид Отвома, председател на Източноафриканската асоциация за радиационна защита (EAARP), който се съсредоточи върху пъзела на правната рамка за ядрената безопасност и защитата. Предоставяйки примери от различни страни и контексти, той обсъди как международните стандарти могат да помогнат на африканските държави да укрепят своите регулаторни режими и изтъкна необходимостта да се поучим от най-добрите практики от страните, които произвеждат уран и страните, работещи с атомни електроцентрали. Д-р Отвома проследи значението, резултатите и резултатите за Африка от Договора от Пелинбада и последните 10 години от влизането му в сила.
Представители на Софтуерна компания ЕООД, с която е сключен договор за разработване на уеб-базирана система за проследяване на информация по проект MC5.01 / 15B, докладваха за състоянието на тяхната работа със страните по проекта. ITS е инструментът, който помага за проследяване на радиоактивните материали по пътя им от началната до крайната точка на местоназначение и позволява съвместно проследяване и наблюдение през границите и митниците. Завършена е доставката и инсталирането на оборудването на ITS в четири участващи в проекта страни-партньори и първоначалното обучение за служители по радиационна защита и специализиран персонал от националните ядрени регулатори е успешно проведено в Аруша, Танзания през април 2019 г. Софтуерната компания е готова да работи с участващите страни по няколко възможности за по-нататъшно разширяване на обхвата и целта на ITS.
Представители на проекта и държави партньори споделиха информация и поуки от дейностите, проведени след последното заседание на Управителния комитет и мрежата за ядрени регулатори на SADC в Танзания през април 2019 г. Сред тези дейности и събития са: учебното посещение на довършителните ядрени институции през юни 2019 г .; националното обучение по ядрена безопасност, сигурност и предпазни мерки при транспортирането на уранова руда и други радиоактивни материали, което се проведе в Лусака през юли 2019 г .; както и страничното събитие, озаглавено „По-силна ядрена сигурност чрез ефективно сътрудничество: подкрепата на ЕС чрез центрове за върхови постижения в Източна и Централна Африка по време на 63-ата Генерална конференция на МААЕ във Виена през септември 2019 г.
Съвместната среща разглежда и изготвянето на национални доклади, които отразяват текущото състояние на нещата в страните на проекта по отношение на техните правни и политически разпоредби, институционални рамки и процеси на координация, свързани с добива, смилането, преработката, транспортирането и износа на уран. Констатациите на авторите на националните доклади се обсъждат от представителите на отговорните публични институции за по-нататъшно прецизиране и редактиране.
Вторият ден от срещата е посветен на съвместно планиране на следващите стъпки, които участниците в проекта и страните партньори ще предприемат през 2020 г., включително среща за повишаване на осведомеността със Секретариата на SADC в Габороне, Ботсвана, разширяване на системата за проследяване на информацията, подготовка на многостранни настолни и полеви упражнения, при поискване и съобразени обучения и финализиране на националните доклади.